Balassagyarmat
Nógrád megye egykori megyeszékhelye, második legnépesebb települése, kereskedelmi és szolgáltató központ, iskolaváros, Trianon óta határátkelőhely Szlovákia felé.
Gazdaság
Balassagyarmat gazdaságát napjainkban 5 nagy, az energetikai, elektrotechnikai és villamos iparágban, valamint a gépgyártásban érdekelt vállalat határozza meg. Köztük található a megye legnagyobb foglalkoztatója is. A Nyugati és Déli Iparterületen található, folyamatosan fejlődő Ipari Park infrastruktúrája a már meglévő helyi vállalkozások mellett új cégek megjelenésének is lehetőséget biztosít.
Oktatás
A városban 2 bölcsőde, 5 óvoda, 4 általános iskola, 6 középiskola, 1 művészeti iskola és 1 kollégium működik. A 2020/2021-es tanévtől Nógrád Megyei SZC Szondi György Technikum és Szakképző Iskola versenyképes tudást adó, a megyében egyedülálló, ipari informatikai technikus képzés indul, a Balassagyarmati Balassi Bálint Gimnáziumban angol kéttannyelvű oktatás is folyik.
Kultúra
Balassagyarmat a palóc kultúra fellegvára. Nógrád megye teljes paraszti kultúráját a Palóc Múzeum gyűjteménye öleli fel és mutatja be. Főbb kulturális intézményei mellett a Jánossy Képtár, a Horváth Endre Galéria, a Szerbtemplom Galéria várja a turistákat. 2012-ben az év ökoturisztikai tanösvénye címet nyerte el a Nyírjesi Vadaspark és Fűvészkert. A Madách Imre Filmszínház 3D termei, zenés klubja és a Palóc ligeti szabadtéri színpad eseményei mellett a város egész évben számos pezsgő kulturális programnak ad otthont. Balassagyarmat a kismúzeumok városa is: a Pannónia Motorkerékpár Múzeum, az 1. Kerékpár Múzeum, a Zsidó Gyűjtemény és Kiállítóterem, a műemlék ortodox temető, a Civitas Fortissima Múzeum, a Helytörténeti Gyűjtemény és az Artéria Galéria is várja az érdeklődőket.
Sport
A városban a legnépszerűbb, több évtizedes hagyományokkal bíró sport a futball és a kézilabda. Az Ipoly-parti Kövi Pál sportcentrum modern létesítményei: az újonnan épített Révész László Tanuszoda, futball stadion, műfüves labdarúgó pálya, a Városi Sportcsarnok, extrém sportpark és gördeszkapálya. A határátkelő közelében Kerékpáros és Kajak-kenu Túraközpont található. Az Ipoly és a Nyírjesi tórendszer várja a horgászokat, a környékbeli vadregényes erdők a vadászokat.